پرتال اطلاع رسانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان بنياد مسكن استان اصفهان مسکن مهر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران - تامين مسكن شهري مشکل خرید زمین در روستاهای قم استعلام برای روستانشین‌شدن - فارس فرآيند تغيير کاربري - بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان لرستان لیگ برتر-جام خلیج فارس - فدراسیون فوتبال لیگ برتر جام خلیج فارس نقشه سایت هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی خبرگزاری بین المللی تسنیم - سازمان لیگ اسامی محرومان فصل ۹۴ - ۹۳ ... صفحه ورود به سامانه ضمن خدمت معاونت پژوهش ، برنامه ریزی و نیروی انسانی - وزارت آموزش و پرورش آمـــوزش وپــرورش ناحـیه 2 ســـــــــــــــــــــــــاری - وزارت آموزش و پرورش مجتمع فني مازندران: صفحه اصلي پــــــایگاه اطلاع رسانــی آموزش و پرورش صندوق ذخیره فرهنگیان تست آزمون شركت ترز رايان افزار - Trez Rayan Afzar Co آموزش درست کردن گل لیلیوم - بیتوته انواع روشهاي گل آرايي - آموزش شمع سازی آموزش و کاردستي - تبیان آموزش درست کردن گل رز - آکاایران - هنر گل آرایی - خانه داری آکا خانه دوست داشتنی من - جهیزیه گلسازی - خودت درستش کن دانشگاه آزاد اسلامی-واحد یاسوج به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج خوش آمدید انتخاب واحد - به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج خوش آمدید مناقصه و مزایده - به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج خوش آمدید دانشگاه آزاد اسلامي واحد خارگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق دانشگاه علمي - كاربردي كوشا - صفحه اصلي وب سایت شخصی علی آقاسی زاده زعفران قائنات مشهد - مشهد تبلیغ - بانک اطلاعات جامع شهری مشهد - آگهی ... ﺖﯿاﻣﻨ و اﻃﻼﻋﺎت ي ﻓﻨﺎور ﻣﺨﺎﺑﺮات، ي ﻫﺎﻨﻪﯿزﻣ در ﺎنﯿﺑﻨ داﻧﺶ آبان 1391 - ... شربتی از لب لعلش نچشیدیم و برفت قزوین پورتال | پورتال جامع اطلاع رسانی قزوین - بزرگترین بانک ... سوغات معجزه کلمات - جملات زیبا سپاسگزاری کتاب معجزه شکرگزاری – قسمت نهم | یک پزشک کتاب معجزه شکرگزاری – قسمت پانزدهم | یک پزشک حرفهای خودمانی - سپاسگزاری لطفا با لبخند وارد شوید کندو | ارگ اندروید برای اندروید کندو | ارگ 2014 برای اندروید کردی با ارگ اندروید - آپارات ارگ اندروید - آپارات ارگ زدن در گوشی اندروید - آپارات
اخبار فـوری
دانستنی‌هـا » جامعـه

ولایت و امامت اتاق فرمان عالم هستی است

اساسی ترین نقش را خداوند عز و جل در عالم هستی، به نبی مکرم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام عطا نموده، و ایشان را همه کاره و جانشین خود قرار داده است. همان طور که حضرت موسی
تاریخ انتشار: چهارشنبه، ١٨ آذر ٩۴

اساسی ترین نقش را خداوند عز و جل در عالم هستی، به نبی مکرم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام عطا نموده، و ایشان را همه کاره و جانشین خود قرار داده است. همان طور که حضرت موسی بن جعفر علیهما السلام فرموده اند: "خداوند اهل بیت علیهم السلام را جانشین خویش قرار داده است؛ چرا که او از چشم ها پنهان بوده و درک نمی شود و کمیت و کیفیت او قابل شناخت نیست، اما اهل بیت علیهم السلام چنین نبوده و سخنگویان پروردگارشان می باشند و ایشان تصرف کنندگان در امر و نهی الهی هستند، پس خداوند بوسیله ایشان قدرت خویش را بر مردم ظاهر می سازد.۱

هم اکنون خانه امام عصر عج الله تعالی فرجه شریف اتاق فرمان این عالم است. از آنجا فرمان به فرشتگان که مدبران امورند صادر می شود و آنها را به تدبیر و اجرای تقدیرات خدا در عالم می پردازند و عمرها و روزی ها را در میان عالمیان توزیع می کنند؛۲ البته خانه نه خانه خشت و گل بلکه خانه امامت و ولایت است که خالقشان در اختیارشان قرار داده و فرموده است:

{وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّهًٔ یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا...}؛۳

ما به آنها منصب امامت داده ایم که به امر و فرمان ما کار می کنند و همه موجودات را هدایت می کنند و به مقصد می رسانند و این امر و این فرمان همان است که می فرماید:

{ إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیْئًا أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ}۴

امر و فرمان خدا اراده ایجاد است و خواستنش خواسته آفرین است. هر چیزی به محض اراده او ایجاد می شود. آری، او این قدرت ایجاد و مالکیت( کن فیکون) را در اراده امام، که امین او و از امناء الرحمن است، قرار داده است.

۱)تاویل الآیات ج ۱ ص ۳۹۷ ح ۲۷

۲)در این باره که فرشتگان که مدبران امور عالمند بی اذن و اجازه امام زمان هر عصر کاری انجام نمی دهند احادیث فراوانی موجود است که به دو نمونه از آن اشاره می شود:

الف) امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: من حجت خدا بر اهل آسمان ها و زمین هستم، و هیچ ملکی در آسمان بدون اذن من قدمی از قدم بر نمی دارد.( مشارق الانوار الیقین: ص ۳۴۳)

ب) امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند: هیچ ملکی نیست که خداوند او را برای اجرای فرمانی به زمین ارسال نماید مگر اینکه ابتدا نزد امام رفته و آن امر را به ایشان عرضه می دارد، و به درستی که محل رفت و آمد ملائکه الهی به سوی صاحب این امر است.( بصائر الدرجات: ص ۱۱۵ ح ۲۲)

۳)انبیاء ۷۳

۴)یس ۸۲

ناصر آسیابانی